Čo je mediácia?
- Mediácia je mimosúdna činnosť, pri ktorej osoby zúčastnené na mediácii pomocou tretej neutrálnej osoby mediátora riešia spor, ktorý vznikol z ich zmluvného vzťahu alebo iného právneho vzťahu.
- Mediácia je dobrovoľný spôsob riešenia sporov mimosúdnou cestou, ktorý možno využiť aj počas podania návrhu na súd.
- Mediácia je neverejná, prebieha v dôvernej atmosfére v kancelárii mediátora. Na mediácii môžu byť prítomné okrem mediátora a účastníkov mediácie iba osoby, s prítomnosťou ktorých súhlasia všetci účastníci a mediátor.
- Mediácia je flexibilný a kultivovaný spôsob ako vyriešiť svoje problémy, nezhody a spory pretože strany majú záujem nájsť vzájomne prijateľné riešenie, len majú problém navzájom komunikovať.
- Mediácia je proces, ktorý pri vzájomnom rešpekte, napomáha spolupracujúcim účastníkom mediácie k situácii výhra – výhra
Kto je mediátor?
- Podľa zákona č. 420/2004 Z. z. o mediácii a o doplnení niektorých zákonov v platnom znení je mediátor fyzická osoba zapísaná v registri mediátorov, vedenom Ministerstvom spravodlivosti SR, na ktorej sa osoby zúčastnené na mediácii dohodnú a ktorá s osobami zúčastnenými na mediácii uzavrie dohodu o začatí mediácie podľa zákona o mediácii.
- Mediátor je nestanný, neutrálny a nezávislý, ktorého úlohou je pomôcť stranám nájsť prijateľné riešenie pre obe strany.
- Mediátor nerozhoduje spor, ale pomáha obom stranám dospieť k vzájomne prijateľnej dohode, vytvára atmosféru nezaujatosti, neutrálne prostredie, dôveru a dôvernosť, bezpečie.
- Mediátor usmerňuje, riadi proces mediácie a uľahčuje komunikáciu medzi stranami.
- Mediátor je predovšetkým odborníkom na komunikáciu pri riešení konfliktov.
- Mediátor nerieši, ktorá zo strán má pravdu, ale pomáha účastníkom mediácie nájsť svoje vlastné riešenie problému.
- Mediátor neradí stranám ako sa majú dohodnúť, neponúka riešenia, zodpovednosť za riešenie prináleží účastníkom. Mediátor vytvára priestor, aby strany vzájomne dospeli k dohode a jej podmienkam.
Aké sú výhody mediácie?
- Mediácia je rýchlejšia - podstatne menej časovo náročná ako súdne konanie.
- Mediácia je nepomerne lacnejšia ako súdne konanie.
- Výsledkom mediácie je dohoda, ktorú si vzájomne dohodli na mediačnom konaní účastníci s ktorou súhlasia všetci zúčastnení.
- Prvým krokom k vyriešeniu nepriaznivej situácie je dohoda riešiť spor cestou mediácie.
- V prípade potreby možnosť oddelených mediačných stretnutí.
Pre koho je mediácia vhodná?
- Mediácia je vhodná pre ľudí u ktorých je predpoklad, že sa chcú dohodnúť, majú záujem navzájom sa vypočuť, pochopiť, aktívne spolupracovať, nájsť riešenie prijateľné pre všetky strany a dosiahnuť výsledok: výhra - výhra.
- Pre ľudí, ktorí nevedia spolu komunikovať navzájom, ale majú záujem o dohodu a mimosúdne riešenie situácie.
- Mediácia je prípustná aj v prípade, ak vo veci už prebieha súdne konanie.
Mediáciu možno uplatniť pri riešení sporov v občianskoprávnych (§ 1 Občianskeho zákonníka), rodinnoprávnych (Zákon o rodine), obchodnoprávnych (§ 261 Obchodného zákonníka) a pracovnoprávnych vzťahoch (§ 1 Zákonníka práce).